• kontakt@widzimisie.org.pl

Wystąpienia publiczne mogą być łatwe i przyjemne cz II

Wystąpienia publiczne mogą być łatwe i przyjemne cz II

Kilka słów o technice wystąpień

Podstawą komunikacji jest nawiązanie kontaktu wzrokowego z osobami, do których będziemy mówić. Ludzie zawsze lubią, jeśli mówi się do nich bezpośrednio, co będzie utrudnione w momencie, gdy mamy dużą grupę słuchaczy na takim spotkaniu. Nie będzie się dało nawiązać osobistego kontaktu z każdym uczestnikiem. Wyjściem z sytuacji będzie utrzymywanie kontaktu wzrokowego z ludźmi ze skrzydeł oraz środka Sali. Wtedy będzie można tworzyć wrażenie na Sali, że mówimy do każdego słuchacza osobno. Warto pamiętać, że mowa to nie tylko nasze usta, ale tak naprawdę mówi się całym ciałem. Zawsze powinniśmy dbać o to, by mówić całym ciałem, nie tylko ustami. Kluczowa sprawa to przyjęcie naturalnej postawy i swobodne poruszanie się w dostępnej przestrzeni. Postawa ciała to tak naprawdę ten element, który ma bardzo duże znaczenie. Jeśli pojawiać się będzie jakiś problem z naszą postawą to może to źle wpłynąć na całe nasze wystąpienie.

Stres a głos i oddychanie

Głos płynie z naszego wnętrza i będzie odzwierciedlał jego stan wewnętrzny, nastrój czy też osobowość. Głos może mówić innym o tym jak czujemy, jakie jest nasze pochodzenie społeczne, wykształcenie czy przynależność do grupy. Im wyższy głos tym bardziej będzie nerwowy i niespokojny. Im głębszy tym można liczyć na to, że pozytywnie będzie działać na innych. Trzeba być świadomym, że to co widzimy bardziej do nas przemawia niż to co słyszymy. I podobnie sytuacja będzie wyglądać, gdy chodzi o naszych słuchaczy. Właśnie dlatego warto dbać o to, by ta nasza postawa była rzeczywiście odpowiednia. Własnego głosu nie słyszymy tak jak inni będą go słyszeć, ale musimy liczyć się z tym, że warto niekiedy swoją mowę posłuchać, nagrać się i w ten sposób można się do wystąpienia przygotować.

W trakcie przemawiania trzeba również nauczyć się oddychania. To bardzo ważny element, o którym będzie trzeba pamiętać. Trzeba zwracać uwagę na to, że oddychanie może doprowadzić do spokoju w naszej przemowie i w ten sposób osiągniemy efekty. Już w starożytności zwracano uwagę na to jak wygląda postawa i oddychanie, gdy chodzi o proces udanej przemowy. Dlatego to już wtedy można było mówić o tym, że rozpoczyna się sztuka dobrego mówienia w oparciu o różne kwestie związane z naszym organizmem i jego pracą.

Udostępnij:

Polecamy

wystąpienia publiczne - www.idzdoprzodu.pl

Zobacz