• kontakt@widzimisie.org.pl

Jak przygotować i wygłosić przemówienie

Jak przygotować i wygłosić przemówienie

Wystąpienia publiczne, przemówienia i różne prezentacje oczywiście będą u wielu osób wzbudzać wiele obaw. Najczęściej ludzie boją się, że zostaną poproszeni o zabranie głosu w momencie, gdy nie są w ogóle przygotowani w jakieś niecodziennej okoliczności. Już Marcin Luter mówił, że warto mówić o wszystkim, ale nie dłużej niż przez 20 minut. Amerykański dramaturg Eugene O’Neill mówił o tym, że jeśli nie potrafimy przykuć uwagi publiczności na trzy minuty to już będzie to trzy minuty za długo. A jeśli będziemy w stanie zainteresować ich przez trzy godziny to możliwe, że trzy godziny będą za mało.

Spontaniczne przemówienia

Konieczność wygłoszenia spontanicznego przemówienia bez przygotowania przeraża większość osób. Nie mamy oczywiście na myśli mówców, którzy są profesjonalistami i od lat się tym zajmują. Takie działania dla nich będą jak rutynowe. Takim osobom można oczywiście zazdrościć sprawności i szybkości decyzji, ale także umiejętności znalezienia się w stosunkowo trudnej sytuacji. Możemy również starać się o podjęcie takich działań, które sprawią, że będziemy również takie umiejętności zdobywać i tym samym nie będziemy już przerażeni kolejnym koniecznym wystąpieniem Krótko i treściwie

Czy dobre przemówienie musi być długie i wyczerpujące?

Jeśli tak się nam wydaje to jesteśmy w błędzie. Tak naprawdę mamy dużo więcej możliwości przygotowania dobrego przemówienia. Mowa, jeśli jest spontaniczna w szczególności nie musi być długa. Tak naprawdę mogą nam wystarczyć dwie minuty, by przekazać tak bardzo wiele treści, by rzeczywiście słuchacze byli zadowoleni. Kiedy nieoczekiwanie będziemy poproszeni o zabranie głosu najważniejsze będzie zachowanie odpowiednie zachowanie, które sprawi, że będziemy w stanie odpowiednio zachować spokój w trakcie takiego przemówienia. W trakcie takiego przemówienia nie trzeba mówić wiele. Wystarczy będzie nakreślić najważniejsze kwestie, które mają największe znaczenie. Należy przedstawić w odpowiedni sposób sytuacje, dalej będzie można opinie uzasadnić.

Warto pomyśleć o jakieś udanej argumentacji, która sprawi, że będzie można mówić o pozytywnej ocenie naszej wypowiedzi. W trakcie mowy warto używać faktów, ponieważ to one są najlepiej widziane. Starajmy się wygłosić na koniec jakiś apel. Można zachęcić do działania uczestników takiego spotkania. Wydaje się, że to może trafić do odbiorców i nie musi długo trwać. najważniejsze to przedstawić to co będzie w takim przemówieniu najważniejsze, sprawi, że odbiorcy również będą zadowoleni z tego co będą mogli na takim spotkaniu usłyszeć.

Udostępnij:

Polecamy

wystąpienia publiczne - www.idzdoprzodu.pl

Zobacz