• kontakt@widzimisie.org.pl

Jak rozpocząć wystąpienie publiczne

Jak rozpocząć wystąpienie publiczne

Dale Carnegie to amerykański doradca i trener biznesu, który twierdzi, że ludzie najbardziej boją się śmierci i wystąpień publicznych. Mark Twain również mówił, że ludzi mózg funkcjonuje dobrze do momentu, gdy okazuje się, że będzie trzeba przemówić.

Wydaje się, że najtrudniej będzie na wypowiedzieć na forum pierwsze słowa. Początkowe chwile kontaktu ze słuchaczami odgrywa bardzo ważną rolę. Jeśli pierwsze słowa będą udane to jest szansa, że dalej będzie również można odnieść sukces. Podkreślę, że dobrze rokujący start buduje pewność siebie każdego prelegenta oraz utwierdzać go będzie w przekonaniu, że z dalszą częścią również sobie poradzimy i wszystko będzie dobrze. Wiele osób zastanawia się jak w ogóle można rozpocząć przemówienie. Jakich słów używac, a czego będzie lepiej unikać.

Taktyki i strategie

Istnieje kilka sposobów na to jak można rozpocząć przemówienie albo też inne wystąpienie. Najlepsze rozwiązanie będzie zależeć od sytuacji, czy też profilu słuchaczy oraz stanu emocji. Na pewno warto myśleć o poszukiwaniu jakieś złotej myśli, którą będzie można ustawić jako myśl przewodnią przekazu. Jeśli często się denerwujemy możemy także myśleć o poszukiwaniu jakieś anegdoty, którą będzie można włączyć do takiego przemówienia. Może niekiedy warto takżę zadać sobie jakieś pytania, które będą w stanie pobudzić również uwagę słuchaczy. To wszystko będzie miało duże znaczenie i musi być brane pod uwagę. Wiele osób korzysta także z możliwości opowiadania jakieś historii. Najczęściej takie historie są bardzo ważne w przemówieniu, ponieważ one najbardziej skupiają uwagę słuchaczy. Najlepiej właśnie sprawdzają się takie przemówienia, w trakcie których przytacza się jakąś historię. To buduje najskuteczniej zainteresowanie takim przemówienie.

Pierwsze zdania

W pierwszych słowach wystąpienia należy powitać zebranych i od początku stworzyć dobrą atmosferę. Oczywiście ważne będzie przedstawienie siebie, podanie nazwy firmy, w ramach której będzie się występować. Warto szukać takich rozwiązań, które będą w stanie od razu zainteresować słuchaczy, którzy na takim spotkaniu się pojawią. Warto raczej unikać stwierdzeń, które będą sygnalizować naszą fałszywą skromność. Najczęściej takie rozwiązania bardzo często budują niekorzystną opinię w oczach słuchaczy i do niczego pozytywnego nie będą prowadzić. Musimy starać się być rzeczywiście autentycznie, nie w sposób sztuczny, ponieważ doświadczone audytorium szybko to odczytać,

Udostępnij:

Polecamy

wystąpienia publiczne - www.idzdoprzodu.pl

Zobacz