• kontakt@widzimisie.org.pl

Jak zakończyć wystąpienie publiczne

Jak zakończyć wystąpienie publiczne

Wiele osób uważa, że najtrudniejsze w przemowie będzie zakończenie. Niektórzy wiele razy powtarzają, że już zmierzają do końca. Jednak takie powtórzenie prędzej czy później odbiorcę zacznie denerwować.

Najprostsza formą zakończenia będzie po prostu skończyć. Musimy jednak pamiętać, że taką samą ważną rolę jak zakończenie będzie również pełnił początek naszej prezentacji na forum. Słowa, które wypowiemy na koniec są podsumowaniem tych wszelkich starań i zabiegów do jakich w trakcie dążyliśmy. Powinny być również pewną formą klamry dla tego co mówiliśmy. Takie słowa powinny zostać w świadomości słuchaczy na odpowiednio długi czas. Czy są takie frazy i zdania, które zawsze będą się dobrze sprawdzać i będzie można je wykorzystywać na początku bądź też na końcu takiego przemówienia?

Podsumowanie i zakończenie

Doświadczeni mówcy podkreślają, że przygotowanie dwóch trzech form zakończenia będzie bardzo ważne. W zależności od tego jak ta nasza mowa się będzie rozwijać będzie można ostatecznie wybrać takie zakończenie, które w danym momencie jednak sprawdzi się najlepiej i będzie najlepiej pasować do okoliczności. Wypowiadając ostatnie słowa należy wybrać również odpowiedni moment i wziąć pod uwagę cel jaki mieliśmy od początku. To czy udało się nam go zrealizować będzie decydować o tych ostatnich słowach jakie będzie można wypowiedzieć. Na pewno warto podziękować wszystkim za przybycie, podsumować w jakieś mierze to co mieliśmy do powiedzenia. Jeśli udało się nawiązać dobry kontakt z słuchaczami można takie przemówienie dobrze zakończyć w ostatnich słowach. Warto wyrazić jakieś słowa uprzejmości, zbudować tą sympatię do końca, tak by zostały po tym spotkaniu wyłącznie miłe wrażenia.

Ostatnie słowa mówcy

Jeśli słowa, jakimi będzie się kończyć przemówienie nie będą udane to złe wrażenie zostanie u takich odbiorców, nawet jeśli wydaje się nam, że wszystko było od początku bardzo dobrze przygotowane. Może się okazać, że całościowy obraz, który jest pozytywny będzie można takimi nieudanymi słowami bardzo szybko zburzyć, dlatego niestety trzeba bardzo mocno analizować to co na koniec będziemy mówić. Trzeba starać się o zakończenie przemówienia tak, że uda się w jakieś mierze podkreślić nasz profesjonalizm. Można powiedzieć o przyjemności z przemawiania czy tez podziękować za aktywność. Na pewno możliwości jest wiele i wyłącznie od nas będzie zależeć jak takie przemówienie zakończymy.

Udostępnij:

Polecamy

wystąpienia publiczne - www.idzdoprzodu.pl

Zobacz