• kontakt@widzimisie.org.pl

Wystąpienia publiczne i prezentacje cz II

Wystąpienia publiczne i prezentacje cz II

Zadbaj o swoje ciało tuż przed i podczas wystąpienia

Szczególnie ważny może być oddech a także głos oraz postawa ciała. Efekt nawet najlepiej przemyślanej i perfekcyjnie przygotowanej prezentacji może być zniesiony w pierwszych sekundach wystąpienia. Nawet paraliżujący i intensywnie odczuwany brak pewności siebie to taki problem, z którym trudno będzie sobie poradzić, dlatego trzeba na to szczególnie uważać. W zasadzie trudno go uniknąć. Swobodę w trakcie wystąpienia może nam przynieść regulacja oddechu i głosu. Chodzi o stabilne ustawienie stóp, nóg czy dłoni. Należy myśleć o swobodnym oddechu w sytuacji stresującej, trzeba się uczyć tego wszystkiego, ponieważ naturalne jest to, że nasz oddech niekiedy będzie się jednak spłycał. To jednak nie będzie budować pewności siebie.

Co najwyżej może się pojawić problem w ucieczce sprzed wzroku publiczności. Jeśli chcemy dobrze prowadzić takie spotkania musimy pamiętać o tym, że konieczne są cały czas interakcje z publicznością. Jednocześnie można tutaj myśleć o różnych ćwiczeniach, które sprawią, że ostatecznie uda się nam uniknąć problemów w trakcie takich wystąpień. Można ćwiczyć swój oddech jak i też będzie można myśleć o odpowiednim uspokojeniu swojego głosu. Jeśli zobaczymy, że coś nie wychodzi to niestety możemy tak naprawdę bardzo szybko stracić swoją pewność siebie. To rzeczywiście duży problem, którego pokonanie nie będzie proste.

Bardzo duże znaczenie ma również postawa ciała. Poziom swobody wystąpień zależy wprost od tego jak będziemy przyjmować pozycję w trakcie takiego wystąpienia od jego początku. Jeśli stopy nie czują oparcia i kolana są sztywne to ciężar ciała będzie dominować na jednej z nóg. Wtedy praktycznie nie ma szans na to, że będzie swoboda w trakcie takiego przemówienia. Tymczasem przeważająca część prezenterów nawykowo i nieświadomie redukuje tutaj komfort stania. Jeśli będziemy tak robić to niestety tracimy również równowagę dla mózgu, który będzie szukał utrzymania dynamicznej równowagi. To wszystko ma oczywiście duży problem i niestety jego rozwiązanie nie będzie proste.

Warto jednak zadbać o tą postawę ciała, ponieważ dzięki niej nasza mowa będzie pewniejsza i tym samym ta prezentacja oczywiście będzie dużo lepsza.

Udostępnij:

Polecamy

wystąpienia publiczne - www.idzdoprzodu.pl

Zobacz