• kontakt@widzimisie.org.pl

Wystąpienia publiczne i prezentacje cz I

Wystąpienia publiczne i prezentacje cz I

Swoboda to najbardziej pożądany przez prowadzących prezentacje jest stanem wewnętrznym. To najbardziej doświadczony przez nich stan.

Co więc zrobić, by w trakcie przemówień mieć więcej luzu?

Rad jest na pewno wiele i każdy może szukać dla siebie czegoś odpowiedniego. Wystąpienie publiczne dla większości osób jest doświadczeniem stresującym. Dla wielu stres jest tak silny, że będzie nam utrudniał normalne funkcjonowanie. Niekiedy bywa nawet, że będzie nas to paraliżować. Jeśli chcemy mieć w czasie wystąpień swobodę trzeba robić tak naprawdę wiele w niektórych przypadkach. Są oczywiście takie osoby, które nawet jeśli zrobią bardzo wiele nie będą w stanie osiągnąć pełnej swobody. Mogą jedynie obniżać poziom stresu, jeśli będą nad sobą pracować. Wiele zależy oczywiście od konkretnej osoby, dlatego naprawdę nie da się jednoznacznie konkretnie określić kto jaką pracę musi wykonać, by rzeczywiście otrzymać odpowiedni poziom swobody oraz pewności siebie.

Bardzo często za to, że pojawia się duży poziom stresu odpowiada fakt, że nie mamy odpowiedniego przygotowania do prezentacji., nie wystarczy przygotować slajdów i ułożyć ich w ciąg logiczny. Jeśli chcemy zwiększyć swobodę w trakcie wystąpienia należy je bardzo dobrze przemyśleć i mieć ciekawy pomysł na prezentację. Musimy odpowiednio przemyśleć jej strukturę, treść czy też formę. Od tego czy potrafimy dobrze przemyśleć cele prezentacji zależy to jaką będziemy mieli swobodę w trakcie wystąpienia. Im bardziej cel ma charakter ogólny tym gorzej dla nas, ponieważ tak naprawdę nie wiemy na czym powinno nam zależeć. Natomiast również musimy pamiętać, że jeśli cel będzie bardzo precyzyjny będzie można łatwiej przygotować adekwatny zakres prezentowanych informacji. Łatwiej wymyślić pomysły na prezentację, wyartykułować przekazy, które mają docierać do odbiorcy.

Trzeba także wybrać odpowiednią strukturę przekazywanych informacji i następnie dobrać formę w jakiej będzie przygotowywana prezentacja. Jeśli będzie dobre przygotowanie oczekiwać można poczucia pewności siebie nim spotkamy się oko w oko z odbiorcą. Jednak co szczególnie istotne takie przygotowanie umożliwia bycie elastycznym już w trakcie prowadzenia spotkania. Jednak nawet jeśli prezentacja jest przygotowana doskonale emocje mogą się pojawiać w sytuacji, gdy będziemy już wychodzić do grupy z wystąpieniem.

Udostępnij:

Polecamy

wystąpienia publiczne - www.idzdoprzodu.pl

Zobacz