• kontakt@widzimisie.org.pl

Sztuka skutecznego przemawiania, czyli wystąpienia publiczne a perswazja cz I

Sztuka skutecznego przemawiania, czyli wystąpienia publiczne a perswazja cz I

Mówcy najczęściej są podziwiani, ponieważ potrafią przemawiać w sposób sugestywny i charyzmatyczny.

Przede wszystkim cenimy takie osoby, które są w stanie przekonać nas do swoich opinii i poglądów. Szacunkiem darzymy osoby, które mówią barwnie oraz ze swadą. Od profesjonalnych mówców oczekuje się, że już w pierwszych chwilach nawiążą z słuchaczami kontakt. Umiejętność występowania na forum, przemawiania, przedstawiania opinii oraz przekonywania do swoich idei to taka kwestia, bez której trudno sobie wyobrazić nowoczesnego lidera czy polityka. Współczesna sztuka przemawiania stawia wiele wyzwań. Obecnie nie będzie wystarczać już tylko głosić, komunikować czy mówić. Wysoce ceni się takie umiejętności jak przemawianie ciekawie, obrazowo, tak by zapewnić zainteresowanie słuchaczy i dostosować do ich oczekiwań.

Sztuka skutecznego przekonywania na forum

Umiejętność przekonywania będzie uniwersalna, przydaje się w życiu osobistym oraz w zawodowych relacjach. Można to wykorzystać w czasie publicznych wystąpień. To już w starożytności filozofowie podkreślali jak bardzo ważna jest retoryka u dobrego mówcy. Każdy kto musiał choć raz przemawiać na forum pewnie zdaje sobie sprawę z tego, że wzbudzanie zainteresowania u słuchaczy nie będzie prostym zadaniem. Liderzy, menadżerowie, politycy oraz inne osoby, które występują publicznie szukają sposobów na to, by swoje przemówienie udoskonalić. Chętnie sięga się po recepty na to jak może wyglądać wyjątkowe przemówienie. Wiele osób zastanawia się jak znaleźć scenariusz, który będzie dopasowany do oczekiwań.

Do najważniejszych cech mówcy zaliczyć należy wiarygodność, skuteczność oraz sugestywność. Większość obecnie przygotowywanych przemówień niestety polega raczej na przekazaniu informacji i suchych faktów. Jak się jednak okazuje takie przemówienia nie mogą wzbudzić zainteresowania i na pewno nie będą oceniane w sposób pozytywny. Liderzy przekonują słuchaczy o słuszności swoich poglądów oraz namawiają do tego, by współpracować. Politycy zachęcają do wyborów i oddania głosu na jakąś partię. Szuka się sposobów na perswazyjne wystąpienia, które mogą sprawić, że uda się wypracować pozytywną ocenę po stronie odbiorców tegoż przemówienia.

Udostępnij:

Polecamy

wystąpienia publiczne - www.idzdoprzodu.pl

Zobacz