• kontakt@widzimisie.org.pl

Sztuka skutecznego przemawiania, czyli wystąpienia publiczne a perswazja cz II

Sztuka skutecznego przemawiania, czyli wystąpienia publiczne a perswazja cz II

Osobowość, cel i scenariusz

Skuteczne przemawianie składa się z wielu elementów. Najważniejsze będzie to, by pamiętać o tych elementach i stworzyć udaną całość. Mówca zawsze jest najważniejszy i to on będzie odgrywał główną rolę. Świetny scenariusz czy wykorzystywanie nowoczesnych elementów nie będzie zastępować prowadzącego. Nie będzie także w stanie pokryć braku osobowości. Skuteczny mówca to osoba, która powinna zachowywać się ogólnym forum w sposób charyzmatyczny, wyrazisty, barwny. Ważne będzie odpowiednie granie emocjami, które mają duże znaczenie. Trzeba umieć pokazać zrównoważenie, pewność siebie. Należy unikać nerwów czy też niezdecydowania, które na pewno nie będzie dobre.

Przed przystąpieniem do przemówienia należy zdefiniować sobie własne cele i zastanowić się co chcemy takim przemówieniem osiągnąć. To bardzo ważna kwestia. Tak samo trzeba się zastanowić kto będzie naszym słuchaczem. To kolejna istotna sprawa, na którą trzeba zawracać uwagę. Musimy szukać tych dobrych rozwiązań dla odbiorców. Warto w przemyślany sposób budować każde przemówienie, pomyśleć o elementach urozmaicających i zapewniających dramaturgię. Trzeba również pamiętać, że ilustracyjność będzie budować siłę perswazji. Każda dłuższa prezentacja musi się składać z różnych elementów. Trzeba przygotować coś werbalnego ale również coś wizualnego. To wszystko może mieć ostatecznie bardzo duże znaczenie.

Elementy wspomagające przekaz

Niezależnie od tego jakie przemówienie przygotowujemy trzeba pamiętać, że dobry mówca zawsze stara się korzystać ze wszystkich elementów, które mogą jego przekaz nieco wspomagać. Przede wszystkim zwraca się na zachowania. Trzeba mieć świadomość, że zarówno czynniki werbalne jak i też awerbalne stanowić będą bardzo silny składnik perswazji. Pamięta o stosowaniu ważnych zasad stylu języka, wypowiada się w sposób, który będzie odpowiednio dostosowany do preferencji słuchaczy. Trzeba umieć w odpowiedni sposób przygotowywać przekaz i budować całe napięcie. Mowa ciała to ten element, który ma wielkie znaczenie, dlatego trzeba umieć kontrolować swoje gesty. Profesjonalizm oczywiście należy podkreślić przez odpowiedni strój na takim wydarzeniu. Jeśli będziemy elegancko wyglądać na pewno odbiór będzie pozytywny.

Udostępnij:

Polecamy

wystąpienia publiczne - www.idzdoprzodu.pl

Zobacz